Artretyzm / choroby reumatyczne

Artretyzm jest schorzeniem zaliczanym do grupy chorób reumatycznych. Inaczej nazywany jest dną moczanową lub pedagrą. Jest to choroba układu kostno-stawowego,
a także tkanki łącznej. Jest schorzeniem o charakterze zapalnym, w którym kryształy moczanu jednosodowego odkładane są w stawach,a także tkankach czy narządach wewnętrznych.

 

Przyczyny

Choroby reumatyczne należą do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli nasz układ odpornościowy atakuje tkanki własnego organizmu, co w efekcie prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Schorzenia reumatyczne spowodowane mogą być przyjmowaniem niektórych leków, infekcją, a także niejednokrotnie towarzyszą innym chorobom.
Przyczyną zachorowania na dnę moczanową jest zmniejszenie wydalania kwasu moczowego przez nerki oraz jelita, co powoduje zwiększenie jego ilości w surowicy. Często artretyzm współtowarzyszy także innym jednostkom chorobowym takim jak cukrzyca, choroba nowotworowa oraz nadciśnienie tętnicze. Powodem zachorowania może być także nadmierne przyjmowanie środków moczopędnych oraz zbyt mała podaż płynów.
Niejednokrotnie zwiększenie stężenia kwasu moczowego w surowicy wystepuje w wyniku jego nadmiernej podaży wraz z dietą. Ryzyko zachorowania na artretyzm dotyczy obu płci, jednak zdecydowanie częściej chorują mężczyźni.

Objawy

Objawy uzależnione są przede wszystkim od tego z jakim schorzeniem mamy
do czynienia. Grupa chorób reumatycznych obejmuje schorzenia tkanki chrzęstnej, zapalenia stawów, w tym stawów kręgosłupa, choroby wynikające ze zmian zwyrodnieniowych lub będące następstwem nowotworów. Mogą być także związne ze zmianami zapalnymi w obrębie układu kostno-stawowego.
W zależności od rodzaju choroby objawy charakterystyczne dla chorób reumatycznych to ból
w okolicy kości i stawów, bóle kręgosłupa, obrzęki, ograniczenie ruchomości w stawie, bóle kończyn. Schorzeniom reumatycznym towarzyszyć może także odczucie suchości w ustach, nadżerki jamy ustnej, stawrdnienie skóry, ogólne osłabienie, zaparcia, a także uciążliwe parastezje.
W przypadku dny moczanowej odkładanie się kryształów kwasu moczowego w stawach powoduje stan zapalny, ból oraz powstawanie guzków. Napady dny charakteryzują się silny bólem stawu, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Staw jest zaczerwieniony oraz obrzęknięty.

Zapobieganie

Choroby reumatyczne należą do grupy chorób autoimmunologicznych, a ich podłoże
jest niestety nieznane. Można jednak w ramach profilaktyki zadbać o ogólną kondycję stawów poprzez uprawianie aktywności fizycznej, która wzmocni mięśnie i stawy, a także będzie zapobiegać nadwadze i otyłości. Warto także do swojej diety wprowadzić produkty bogate
w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, C, E oraz witaminę D3.
W ramach profilaktyki artretyzmu należy zrezygnowac ze spożywania alkoholu, który to podnosi stężenie kwasu moczowego we krwi. Ograniczyć należy także podaż dużej ilości mięsa oraz owoców morza w diecie, gdyż zawierają znaczne ilości związków purynowych. Dieta niskopurynowa powoduje obniżenie stężenia kwasu moczowego w surowicy. Spożywanie warzyw bogatych w związki purynowe nie jest zabronione ze względu na ich niską biodostępność.

Rozwiązanie:







 
ul. Kilińskiego 166
42-218 Częstochowa

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
 

Dokucza Ci ból ?

 

REJESTRACJA ONLINE

Rejestracja na wizytę

 

34 387 31 00

 

Zabiegi na raty

opłać usługę medyczną w formie kredytu


w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.

Udogodnienia w naszym centrum medycznym: