parallax background

Zespół cieśni nadgarstka

Jest to zbiór objawów związanych z uciskiem mechanicznym na nerw pośrodkowy kanału nadgarstka. Schorzenie związane jest z drętwieniem, mrowieniem lub bólem promieniującym do kciuka, palca wskazującego, aż do połowy palca serdecznego. Występowanie zespołu cieśni nadgarstka zwykle powiązane jest z innymi dolegliwościami i chorobami (cukrzyca, choroby reumatyczne), najczęściej jednak wynika z powtarzających się nawyków ruchowych mających źródło chociażby w wykonywanym zawodzie (operowanie myszką komputerową, gra na instrumentach, prace ręczne). Choroba dotyka blisko 5% populacji. Skutkować może zanikiem mięśni i trudnościami z utrzymaniem przedmiotów, a nawet zaciśnięciem dłoni w pięść.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Jest to podrażnienie nerwu łokciowego w obrębie bruzdy nerwu. Schorzenie związane jest z uciskiem mechanicznym na nerw. Objawia się bólem łokcia podczas wykonywania ruchów oraz drętwieniem i mrowieniem odczuwalnym aż do palca serdecznego i małego dłoni. Wynikać może ze zmian zwyrodnieniowych, przeciążeniowych, reumatycznych lub też być następstwem bezpośredniego uderzenia. Jest to druga pod względem częstości występowania dolegliwość uciskowa kończyny górnej.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka i rowka nerwu łokciowego

Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy charakterystyczne dla opisanych wyżej zespołów chorobowych, powinniśmy określić, czy mają one charakter stały, czy też przemijający. W sytuacji, w której dolegliwości nie ustępują, należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. W zależności od przypadku i stadium choroby, może on zaproponować różne formy leczenia. Tradycyjne leczenie zachowawcze polega na maksymalnym ograniczeniu lub w miarę możliwości wyeliminowaniu przyczyny stojącej za wystąpieniem dolegliwości. Ważną rolę odgrywa odpoczynek, ale także prawidłowo ukierunkowane, regularne ćwiczenia. Wykorzystywane są także specjalne ortezy. Leczenie takie często nie przynosi jednak spodziewanego rezultatu. W takim przypadku pozostaje wykonanie przez lekarza ortopedę zabiegu operacyjnego lub przeprowadzenie termolezji przez neurochirurga, która stanowi małoinwazyjną alternatywę.

Termolezja (neuromodulacja falami radiowymi) zespołu cieśni nadgarstka i zespołu rowka nerwu łokciowego

Termolezja, czyli neuromodulacja falami radiowymi, to innowacyjna i małoinwazyjna metoda leczenia dolegliwości uciskowych nerwów kończyny górnej. Termolezja zespołu rowka nerwu łokciowego oraz zespołu cieśni nadgarstka polega na wprowadzeniu przy pomocy igły niewielkiej elektrody, przy pomocy której generowane są fale radiowe odpowiedniej częstotliwości. Precyzyjna aplikacja pod kontrolą aparatury USG pozwala dotrzeć bezpośrednio do nerwu odpowiedzialnego za przewodzenie bólu, a następnie wykonanie jego ablacji, czyli podgrzania. Efektem termolezji jest wyłączenie nerwu, a co za tym idzie eliminacja bólu. Metodę termolezji w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka oraz rowka nerwu łokciowego stosuje się z powodzeniem na świecie, jednak w Polsce jest to nowość i wykonują ją nieliczne ośrodki z Centrum Medycznym Alfamedica na czele.

Rozwiązanie:


 
ul. Kilińskiego 166
42-218 Częstochowa

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
 

Dokucza Ci ból ?

 

REJESTRACJA ONLINE

Rejestracja na wizytę

 

34 387 31 00

 

Zabiegi na raty

opłać usługę medyczną w formie kredytu


w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.

Udogodnienia w naszym centrum medycznym: