parallax background

Przeszczep własny Chondrocytów

Wskazania

Przeszczep własny Chondrocytów to metoda leczenia ortopedycznego przeznaczona dla osób, które mierzą się z problemem ubytku chrząstki w stawie kolanowym. Chrząstka stawowa pokrywa powierzchnie kości zapobiegając ich ścieraniu, stanowiąc barierę przed uszkodzeniami. Jej brak powoduje nie tylko uszkodzenie stawu, ale także silny, chroniczny ból. Uszkodzenia i ubytek chrząstki może powstać w wyniku urazów, w tym urazów sportowych, uderzeń, skręceń, gwałtownych uszkodzeń stawu, a także zwyrodnień pourazowych lub przeciążeniowych.

Przebieg procedury

Przeszczep własny Chondrocytów polega na pobraniu tkanki chrzęstnej, oraz wyhodowaniu łaty w celu uzupełnienia ubytku chrząstki.
Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie fragmentu chrząstki podczas mało inwazyjnego zabiegu artroskopii. Pobrane komórki trafiają do nowoczesnego Banku Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Przekazanie do Banku Tkanek odbywa się w dniu pobrania, w wysoce specjalistycznie zabezpieczonym opakowaniu. Tam rozpoczyna się proces namnożenia i hodowania łaty chrząstkowej. Innowacją tej metody jest nie tylko fakt namnażania komórek własnych tkanki chrzęstnej pacjenta, ale także to, że spoiwem łączącym wytworzoną łatę ze stawem jest autologiczny fibrynogen – klej, powstały wytworzony na bazie krwi pacjenta. To czyni przeszczep całkowicie autologicznym – własnym, co diametralnie minimalizuje ryzyko jego odrzucenia i czyni zabieg wysoce bezpiecznym. Dla wielu pacjentów (w zależności od stanu stawu kolanowego) jest to alternatywna dla wszczepienia endoprotezy, która częściowo ogranicza ruchomość stawu. Przeszczep chondrocytów pozwala na powrót pacjenta do pełnej sprawności.

Gotowa łata i fibrynogen są gotowe po około 2 do 4 tygodni od pobrania i posiadają całkowitą zgodność tkankową z komórkami pacjenta. W dniu przeszczepu, wyhodowana chrząstka specjalnym transportem dostarczana jest do Centrum Medycznego Alfamedica. Namnożoną chrząstkę wszczepia się do stawu kolanowego w miejsce ubytku, co pozwala powrócić do pełnej sprawności ruchowej. Spojenie odbywa się za pomocą fibrynogenu autologicznego, wytworzonego z krwi pacjenta.
Wykonywanie tych skomplikowanych procedur wymaga pozwolenia Ministerstwa Zdrowia. Centrum Medycznie Alfamedica, jako jedno z nielicznych ośrodków w Polsce, posiada pozwolenie na wykonywanie tego rodzaju zabiegów. Nasz ortopeda ma duże doświadczenie w realizowaniu opisanych zabiegów, gdyż wykonywał je w badaniach klinicznych.

Jak przebiega proces leczenia/operacji 


Orientacyjny czas trwania zabiegu: 1,5 h – 2 h 


Rodzaj znieczulenia: miejscowe


Obserwacja pooperacyjna: Kilka godzin


Artroskopia kwalifikacyjna (pobranie chrząstki) od 5 500 zł


Łączny kosz zabiegu z artroskopią: ustalany ze specjalistą


Rehabilitacja

Po ukończeniu zabiegu przeszczepu chrząstki rozpoczyna się program fizjoterapeutyczny dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Głównymi elementami programu rehabilitacyjnego jest odciążenie stawu w pierwszym etapie oraz progresja obciążenia aż do powrotu do pełnej aktywności. Czas trwania poszczególnych etapów jest indywidualny i zależy od wielu czynników m. in. rodzaju uszkodzenia, aktywności i wieku pacjenta. Czas trwania rehabilitacji obejmuje od 2 do 8 tygodni.

Efekty – minimalne ryzyko odrzucenia przeszczepu

Przeszczep własnych namnożonych tkanek oraz unikalne spojenie klejem z krwi pacjenta – fibrynogenem autologicznym, minimalizuje ryzyko odrzucenia przeszczepu. Pacjent po zabiegu może wrócić do pełnej sprawności i bez bólu wykonywać swoje wcześniejsze pasje.

Efekty – alternatywa dla endoprorezy

Przeszczep własny chrząstki stawowej jest metodą, która pozwala na zdecydowanie większą ruchomość stawu oraz w wielu przypadkach uniknięcie skomplikowanej operacji chirurgicznej wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Specyfika endoprotezy skutkuje częściowym upośledzeniem ruchomości stawu. Z kolei zastosowanie autologicznego przeszczepu chondrocytów pozwala na pełny powrót do aktywności fizycznej. Zabieg jest ponadto mało inwazyjny i pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności.

 
ul. Kilińskiego 166
42-218 Częstochowa

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
 

Dokucza Ci ból ?

 

Rejestracja na wizytę

Rejestracja na wizytę

 

34 314 71 07

781 754 455

 

Zabiegi na raty

opłać usługę medyczną w formie kredytu


w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.

Udogodnienia w naszym centrum medycznym: