Złamania
Złamaniem kości nazywamy przerwanie jej ciągłości wraz z uszkodzeniem tkanek w tej okolicy.
Rozróżniamy otwarty i zamknięty typ złamania. Ten pierwszy charakteryzuje się przebiciem skóry w następstwie złamania kości. Typ zamknięty cechuje się nienaruszeniem skóry oraz okolicznych tkanek miękkich.
Złamania mogą być następstwem nagłego wypadku, urazu ale także mogą wskazywać na poważną chorobę kości.
Przyczyny
Do złamań najczęściej dochodzi w wyniku urazu spowodowanego upadkiem lub uderzeniem. Często tego typu wypadki zdarzają się podczas uprawiania pewnych dyscyplin sportowych, m.in. jazdy na nartach.
Do tego przykrego zdarzenia może doprowadzić także wypadek komunikacyjny.
Wyróżniamy także złamania patologiczne. Charakteryzuje się złamaniem osłabionej chorobą
lub zniszczonej kości. Do tego typu zdarzenia niejednokrotnie dochodzi w wyniku przebiegu osteoporozy. Jest to choroba spowodowana obniżeniem aktywności enzymów metabolizujących witaminę D3, w wyniku czego obniżony zostaje poziom wapnia we krwi, a wzrasta wydzielanie parathormonu. Proces ten nasila niszczenie struktury kości i powoduje utratę masy kostnej.
Złamanie może także być jednym z objawów współtowarzyszących nowotworom kości oraz szpiku kostnego.
Może do niego dojść także w wyniku ciągłego, powtarzającego się przeciążenia stawu oraz kości. Jest to tak zwane złamanie zmęczeniowe, często występujące u sportowców.
Objawy
Pierwszym i najczęściej pojawiającym się objawem złamania kości jest ból, a także obrzęk
w okolicy złamania. Zwykle bardzo ograniczona jest ruchomość stawu, szybko pojawia się
także sinienie lub krwawy wylew. Mogą także pojawić się parastezje, czyli mrowienie kończyny
i jej drętwienie.
Kończyna może być nienaturalnie ułożona, zniekształcona czy wybrzuszona. W przypadku złamania otwartego, kość przebija skórę zatem z rany wystawać mogą odłamy kostne.
Ból, brak ruchomości oraz opuchlizna powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Złamanie dużych kości może w wyniku zaburzeń homeostazy i przepływu krwi prowadzić
do niebezpiecznego wstrząsu.
Zapobieganie
Złamaniom w wyniku urazu bądź upadku nie jesteśmy w stanie zapobiegać, ponieważ zwykle jest to zdarzenie losowe. Możemy natomiast przy pomocy diety i aktywności fizycznej wzmocnić kości i zapobiegać ich chorobom.
Bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju tkanki kostnej jest witamina D3. Jej prawidłowy poziom jest niezbędny do wchłaniania wapnia. W przypadku jej niedoborów, wapń nie wchłania się
w jelitach, dlatego tak ważna jest jej podaż z dietą i suplementacja od najmłodszych lat.
Choroby kości, w tym osteoporozę powodować może także brak aktywności fizycznej. Postępująca demineralizacja tkanki kostnej może być również następstwem zaburzeń hormonalnych,
dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i badania kontrolne.
42-218 Częstochowa
Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
Zabiegi na raty
opłać usługę medyczną w formie kredytu
w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.
Udogodnienia w naszym centrum medycznym: