Bóle neuralgiczne

Neuralgia, inaczej nazywana nerwobólem jest to zespół dolegliwości związanych
z uszkodzeniem lub zaburzeniem funkcjonowania nerwów obwodowych. Następstwem tego jest ból o charakterze napadowym pojawiający się podczas aktywności fizycznej, bodźca dotykowego
ale także może wystąpić bez konkretnej przyczyny.

Przyczyny

Nerwobóle mogą mieć bardzo różne przyczyny, wywołuje je ucisk na nerw lub jego podrażnienie. Winne mogą być także przebyte infekcje, stres, uszkodzenia mechaniczne, a nawet niedobory niektórych witamin. Niejednokrotnie neuralgie współtowarzyszą pewnym jednostkom chorobowym. Mogą między innymi wskazywać na cukrzycę, boreliozę, toczeń ale również
na reumatoidale zapalenie stawów.
Bezpośrednią przyczyną wystąpienia nerwobólu mogą być także zażywane leki m.in. na gruźlicę ale także substancje toksyczne, takie jak alkohol, czy tlenek węgla.
W wielu przypadkach przyczynę występowania neuropatii można uchwycić przy pomocy istniejących, dostępnych dla każdego pacjenta technik obrazowania, co umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy

Neuropatie cechują się atakami charakterystycznego kłującego, palącego i rozdzierającego bólu, współwystępującego z zaburzeniem czucia (zarówno hipestezją jak i przeczulicą).
Ból ma charakter napadowy i może pojawić się zarówno bez przyczyny, jak i w wyniku niewielkiego nawet bodźca.
Nerwobóle są jednym z najsilniejszych rodzajów bólu, a strach przed kolejnym atakiem
u pacjentów niejednokrotnie może być przyczyną zaburzeń psychicznych.
Jednym z częściej występujących nerwobóli jest ten spowodowany uszkodzeniem nerwu trójdzielnego. Objawia się silnym, jednostronnym bólem, wykrzywieniem twarzy, a także bólem
w okolicy oczodołu. Przyczyną uszkodzenia nerwu może być choroba, stan zapalny
ale także ekstrakcja zęba.
Neuralgie mogą pojawić się również na obszarze ciała, który w niedalekiej przeszłości objęty został półpaścem.
Nerwobóle górnej części klatki piersiowej, tzw. neuralgia międzyżebrowa często mylona jest
z poważnymi chorobami kardiologicznymi.

Zapobieganie

Niestety neuralgie spowodowane są uszkodzeniem lub podrażnieniem nerwów,
więc zapobieganie im jest praktycznie niemożliwe.
Zdarza się, że bóle neuralgiczne z czasem zanikają samoistnie, dlatego czasami warto sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą złagodzić ból. Warto spróbować naparów z rumianku, czarnego bzu, czy też kory wierzby, które pomogą uśmierzyć dolegliwości.
Do codziennej diety należy wprowadzić produkty bogate w witaminy z grupy B, które wspomagają regenerację mikrouszkodzeń nerwów.
Pomocna może okazać się także akupunktura umożliwiająca przeskórną stymulację nerwów.
Często jednak neuropatie wymagają leczenia farmakologicznego lub innych, bardziej zaawansowanych metod stymulacji układu nerwowego. Niezbędna zatem jest wizyta u lekarza.

Rozwiązanie:
 
ul. Kilińskiego 166
42-218 Częstochowa

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
 

Dokucza Ci ból ?

 

Rejestracja na wizytę

Rejestracja na wizytę

 

34 314 71 07

781 754 455

 

Zabiegi na raty

opłać usługę medyczną w formie kredytu


w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.

Udogodnienia w naszym centrum medycznym: