parallax background

Bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa jest przewlekłą chorobą, postępującą w czasie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Schorzenie to polega
na przedwczesnym zużyciu tkanek tworzących połączenie kręgów. Postępującym zmianom zwyrodnieniowym towarzyszyć mogą także dyskopatie, powodujące ucisk przesuniętego jądra galaretowatego na korzenie nerwowe.

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych

Zwyrodnienia kręgosłupa najczęściej ma związek z podeszłym wiekiem z powodu zużycia mazi stawowej. Nie znaczy to, że choroba nie dotyka osób młodych. Zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa sprzyjają także nadwaga i otyłość, które obserwujemy u coraz to młodszych pacjentów. Przyczyną schorzenia jest również brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
co ma bezpośredni wpływ na nadmierną masę ciała. Winne są także wady postawy, często ignorowane w wieku młodzieńczym. Należy pamiętać, że niejednokrotnie zmiany zwyrodnieniowe towarzyszyć mogą innej jednostce chorobowej, między innymi osteoporozie, zesztywniejącemu zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK), a także zmianom hormonalnym.
Bóle stawów kręgosłupa często mają związek z nadmiernym przeciążeniem organizmu wynikającym z intensywnej pracy fizycznej, a także pojawić się mogą w wyniku urazu czy wypadku komunikacyjnego.

Objawy świadczące o zwyrodnieniu kręgosłupa

Podstawowym objawem świadczącym o zwyrodnieniu stawów kręgosłupa jest ból o charakterze korzeniowym, pojawiający się szczególnie często przy zmianach w obrębie odcinka lędźwiowego. Często chory ma problemy z porannym wstawaniem ze względu na uczucie sztywności. Ból może pojawić sie w trakcie pracy, przy wzmożonym wysiłku fizycznym, a także po długotrwałym przebywaniu w tej samej, wymuszonej pozycji ciała.
Objawy często nie są do końca oczywiste ze względu na możliwość wystąpienia zwyrodnienia
na praktycznie każdym odcinku kręgosłupa. Objawem schorzenia może być także ból okolicy karkowej oraz ból międzyżebrowy towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego.
Zwyrodnieniu stawów kręgosłupa towarzyszyć mogą także nerwobóle, omdlenia oraz mrowienie czy niedowład kończyn.

Zapobieganie

Zmian zwyrodnieniowych nie da się zatrzymać, gdyż związane są ze zużywaniem sie mazi stawowej wraz z biegiem lat. Możemy natomiast zadbać, aby zmiany te pojawiły się jak najpóźniej.
Pomocne okaże się na pewno trzymanie prawidłowej postawy ciała oraz dbanie o odpowiednie ustawienie fotela w pracy, czy zagłówka w trakcie prowadzenia pojazdów. W walce
o zdrowy kręgoslup pomoże także prawidłowo wyprofilowana poduszka. Nie bez znaczenia
jest również dieta. Zdrowe, pełnowartościowe posiłki pomogą utrzymać masę ciała na prawidłowym poziomie, przez co stawy nie będą nadmiernie obciążone. Warto także zwrócić uwagę na wprowadznie do diety produktów takich jak czosnek, por, które odgrywaja istotną rolę
w profilaktyce chorób stawów. Pomocna okaże się także odpowiednia podaż produktów bogatych
w wapń i magnez, które dobroczynnie wplywają na układ narządu ruchu.

Rozwiązanie:






 
ul. Kilińskiego 166
42-218 Częstochowa

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
 

Dokucza Ci ból ?

 

REJESTRACJA ONLINE

Rejestracja na wizytę

 

34 314 71 07

781 754 455

 

Zabiegi na raty

opłać usługę medyczną w formie kredytu


w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.

Udogodnienia w naszym centrum medycznym: