Bóle pourazowe

Ból spowodowany urazem jest jego nieuchronnym następstwem. Jego natężenie zależy głównie
od ciężkości, lokalizacji i przede wszystkim rozległości urazu. Jest on związany z uszkodzeniem tkanek ale często także narządów wewnętrznych. Mimo złego samopoczucia ból ma także swoją pozytwną, biologiczną stronę- funkcję ostrzegająco-ochronną. Wymusza on ograniczenie aktywności, która mogłaby wpłynąć negatywnie na proces leczenia, wydłużyć je w czasie
lub spowodować jeszcze większe uszkodzenia.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną bólu pourazowego jest przebyta kontuzja, wypadek komunikacyjny
czy inny uraz powodujący uszkodzenie tkanek i narządów. Uszkodzenia kości w wyniku nawet niewielkiego i na pozór niegroźnego urazu mogą wskazywać także na współistniejącą chorobę. Osłabienie układu kostnego obserwujemy przy takich schorzeniach jak osteoporoza,
na którą szczególnie narażone są kobiety po okresie przekwitania. Przyczyną choroby
jest zmniejszona gęstość oraz zaburzenia w strukturze kości. Schorzenie to prowadzi do złamań
w trakcie nawet niewielkiego urazu.
Osłabienie układu kostno- stawowego występuje także w przypadku niektórych nowotworów, chorób metabolicznych, a także u osób cierpiących na wrodzone wady kręgosłupa.
Urazy stawów sa także często następstwem kontuzji sportowych.

Objawy

Bezpośrednią przyczyną zespołu bólowego jest czynnik mechaniczny, który powoduje przeciążenie struktur anatomicznych kości. Duża część populacji dolegliwości bólowe zaczyna odczuwać kilka minut lub nawet godzin po urazie. Jest to związane ze zjawiskiem analgezji oraz przebytym stresem.
Ostry ból pourazowy najczęściej ustaje po kilku lub kilkunastu dniach, jednak niejednokrotnie zmiany patologiczne powstałe w wyniku urazu powodują przekształcenie się w przewlekły zespół bólowy.
Bólom pourazowym często towarzyszy także ból mięśni, wzmożone napięcie mięśni, ograniczenie ruchomości, a także uciążliwe parastezje polegające na uczuciu mrowienia i drętwienia kończyn zwłaszcza jeśli uraz dotyczył któregoś z odcinków kręgosłupa.

 

Zapobieganie

Niestety zazwyczaj nie mamy możliwości zapobiegania urazom powstałym w wyniku upadku, uderzenia czy wypadku komuniukacyjnego. Na pewno ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowe ustawienie zagłówka w trakcie jazdy samochodem. Te czynności pomogą uchronić nasz układ kostno-stawowy
przed poważnym urazem w trakcie kolizji czy wypadku komunikacyjnego.
Warto także pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w wapń, witaminy i składniki mineralne,
które pomogą utrzymać nasze kości oraz cały układ ruchowy w nienagannej kondycji. Ważna jest
także suplementacja witaminy D3 w przypadku niedoborów, zapobiega ona bowiem wystąpieniu osteoporozy.
Aby zapobiegać urazom wynikającym z aktywności sportowej należy pamiętać o odpowiednim sportowym obuwiu, który zapewni stabilizację stawu oraz ochraniaczach.

Rozwiązanie:





 
ul. Kilińskiego 166
42-218 Częstochowa

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
 

Dokucza Ci ból ?

 

REJESTRACJA ONLINE

Rejestracja na wizytę

 

34 387 31 00

 

 

Zabiegi na raty

opłać usługę medyczną w formie kredytu


w Centrum Medycznym AlfaMedica poza możliwościami płatności kartą lub gotówką oferujemy również możliwość finansowania usług medycznych w systemie ratalnym. Finansowanie to dotyczy usług stomatologicznych oraz zabiegów chirurgicznych z różnych specjalizacji.

Udogodnienia w naszym centrum medycznym: